Kasım 2014

« Aralık 2014Ekim 2014 »

30 KASIM 2014« Aralık 2014Ekim 2014 »

954 YORUMLAR

 1. Bir nacizane görüşümü daha paylaşmak istiyorum. Bu stadda tahminimce Şampiyonlar Ligi finali oynanacaktır. Kapasitesi yetersiz vs. denilebilir. Ancak stadın isim sponsoru Vodafone. Vodafone şirketler grubu Fortune 500 sıralamasında 141. olan bir şirket. Kaynak: http://fortune.com/global500/vodafone-group-141/ . Tabii ki şirket babasının hayrına yapmıyor bu sponsorluğu. Dünyanın en güzel yerinde sansasyonel bir stada ismini vererek gücünü dosta düşmana göstermek istiyor. Avrupa futbolunun zirvesi denilen Şampiyonlar Liginin finali için Vodafone da bastıracaktır diye düşünüyorum. Ve UEFA gelire-tanıtıma bakacaktır. O nedenle Şampiyonlar Ligi finali için güçlü bir aday olacağını düşünüyorum stadın. Ki düşünün , dünyanın en büyük 10 imparatorluğu sıralamasında ilk beşte yer alacak Osmanlının sarayının da dibinde, boğaza nazır, 4 tarafı turistik mekanlarla, eğlence yerleriyle dolu, ulaşımı çok rahat (bir havadan ulaşamazsın o kadar) muhteşem bir stad.

 2. Mustafa Bey e cevaplarımdır:

  Beni: Saçmalamakla, Beşiktaş tarihini bilmemekle, futboldan anlamamakla itham etmişsiniz. Onca uzun yazımı okumakla nazik bir üslupla yaptığınız bu türden eleştrilere şüphesiz ki hakkınız var, ancak sanırım hem beni yanlış anlamışsınız hem de açıkçası oldukça büyük haksızlık etmişsiniz. Şöyle ki :

  Yazının bütününün asıl amacı : Yönetimimizin son derece zor şartlar altındaki özverili çalışmalarını övüp, taraftarlarımızı yönetime karşı daha anlayışlı bakmaya davet etmek ve en önemlisi ise gücümüzün sınırlarını doğru tesbit ederek bu güç doğrultusunda hedef belirlememiz gerektiğini vurgulamaktı.

  Ayrıca statta emeği geçen herkesten Allah razı olsun, ister bu sene ister sonraki sene açılsın hiç fark etmez. Hepsinin canları sağolsun.

  Hakkımdaki bu ithamlarınızı tek tek cevaplamaya çalışacağım zira bu türden karşılıklı eleştirel yazıların bizlere da diğer okuyuculara da faydalı olabileceğine inanıyorum.

  -Yaşım küçük olduğumdan ancak son 15 seneyi bildiğim- iddianız: 1979 doğumluyum. Mesleğim, şahsi heveslerim, sosyal şartlarım vs. gereğince hem taraftar gruplarını hem dernekleri hem de kulüp yönetimlerini kısmen de olsa bildiğimi söyleyebilirim, inanınız ki de biliyorum… Bunun dışında bu türden bilgiler yaşla değil okuma ile araştırma ile merak ile imkanlarla doğru orantılı olarak edinilebilir dolayısıyla bilginin yaşla doğrudan yada dolaylı bir bağlantısı somut olarak yoktur.

  -İki büyük olarak bizim ve FB nin anıldığı dönemleri de bildiğinizi , dolayısıyla bizim rakiplerimizden geri kalmamızın konjonktürel olduğunuzu- söylemişsiniz. İyi de GS nin 15 sene şampiyon olamadığı dönemlerde ligi biz değil TRABZONSPOR ve FB forse etmiştir. GS nin 15 sene şampiyonsuz geçirdiği senelerin büyük kısmına, bizim de 14 senelik şampiyonsuz yıllarımız denk gelmiştir. Bizim FB ile çekişmelerimiz sadece 1988-1993 yılları arasındaki 5 sene için geçerlidir bu da 1965 de başlayan profösyonel liglerin 50 yıllık döneminin sadece % 10 una tekabül etmektedir. Dolayısıyla maalesef ki bizim FB ile çekiştiğimiz yıllar asıl istisna olan yıllar olmuştur. Kaldı ki ben yazımda takımımızın rakiplerine oranla geride olduğumuzdan hiç bahsetmemiştim bile. Benim tek söylediğim -Sayın Başkamızla da paralel olarak -rakiplerimizin gelirleri son 10-15 yıldır bizden kat kat fazla iken bizim de onlar gibi transfer aşırılığına kaçmamızın doğru olmadığı kaldı ki genel olarak eskiden de bizim, rakiplerimize oranla daha düşük bütçeli transferler yaptığımızı belirtmekti…

  Gelelim Ertuğrul Sağlam, İbrahim Toraman , Cenk Tosun örneklerinize. Bu örnekleri ben değil asıl siz araştırın, bu örnekler birebir benim iddialarımı destekleyen örneklerdir. Tek tek gidelim:
  Ertuğrul u biz 65 milyar TL ye almıştık. Hatta bu parayı Sayın Seba kulüpte bulamadı da Sayın Rahmi Koç u bizzat telefonla arayarak temin etti. Galatasaray Samsunspor a 70-75 milyar önermişti de Samsunspor Başkanı Sayın İsmail Uyanık tam vazgeçiyordu ki Sayın Seba İsmail Başkanı Sözlerin paradan daha önemli olduğunu söyleyerek ikna etmiştir. Bunu İsmail Uyanık Başkan bir röportajında açık açık anlatmıştı. Hatta Ertuğrul un bile gönlünün GS da olduğunu ama kendisinin Sayın Seba ya verdiği sözü her şeyden üstün tuttuğunu belirtmişti. Bu anılar da açıkça gösteriyor ki biz bu futbolcuyu rakibimizin elinden daha fazla para vererek değil başkanımızın kişisel başarısı ve itibarı ile alabilmişiz.

  İbrahim Toraman ; Bu isim benim en hassas olduğum bir isimdir. Dünya tarihinde bu kadar yeteneksiz, kişisel gelişime kapalı ve kendi açıklarını, maç içindeki hatalarını sinirli ve agresif görünerek taraftarın gözünde aman ne kadar hırslı dedirterek kamufle etmeye çalışan ve bu niteliklerine rağmen 10 yıl bir ülkenin en önemli takımında oynayabilmiş bir oyuncu daha var mıdır bilemiyorum!!! Sanırım ne Terim ne Hiddink ne ne ersun yenal, ne Abullah Avcı, dönemlerinde sürekli olarak milli formaya giyememiştir(Hadi Terimle sorunyaşadığı için o dönemi çıkarlım) Yanılmıyorsam Sayın Demirören in ilk başkan seçildiği sene içindeki ilk transfer sezonu içinde, hani Sayın Başkanın,bir nevi Başkanlığını kanıtlamak için her önüne getirilen futbolcuyu aldığı bir dönemde transfer edilmiştir. Transferi esnasında herhangi bir kulüple çekişme kesinlikle yaşanmamıştır. Bazı gazeteler bu futbolcu için FB nin de yarıştığını ve Beşiktaş ın , toramanı Aziz Yıldırımın elinden aldığını yazmışlar ise de bu konuda Fb bu iddiaları açıkça yalanlamış ve haberler spekülasyondan öteye gidememiştir. Sayın Aziz Yıldırım da bu söylentilere gülüp geçtiğini FB nin bu oyuncuyla ilgilenmediğini, menajerlerin ve Gaziantepin spekülasyonları olduğunu söylemiştir(Hani Diego örneğini vermiştiniz ya o hesap gibi işte!!! Anlayacağınız, yani beni uyardığınız o menajer oyunlarının tuzağına 10 sene önce taraftar olarak siz kapılmışsızınız sanırım aslında).

  CENK TOSUN: Cenk Tosun hem kaliteli hem de sözleşmesi sezon sonunda bitmekte olan bir oyuncuydu. Düğer kulüplerde kendisini istiyor hatta bizim teklif ettiğimizden daha yüksek fiyat teklif ediyorlardı. Ancak oyuncu hem daha önce bize söz verdiği hem de kendi kariyeri ve isteği bizde oynamak olduğu için bize gelmiştir. Dolayısıyla Cenk in transferi de rakiplerimizin elinden rekabet ederek değil futbolcunun şahsi tercihi ile gerçekleşebilmiştir.

  Önemi olan iyi oyuncu almak değil iyi takım kurmaktır sözünüz çok doğru. Diego sözleriniz çok doğru, Sosa sözleriniz de yerinde. İzniniz olursa bu sözlerinizin altına imza da atarım. Kendi dost meclislerimizde benim de savunduğum cümlelerdir.

  Cenk Tosun sözleriniz de son derece isabetli . Kendisi son derece iyi bir futbolcu , ayrıca temel eğitimini Almanyada aldığını gelişime açık olduğunu söyleyebilirim. Çok da beğendiğim bir oyuncudur. Ama tüm bunlar onun en azından şimdilik standart bir oyuncu olduğu gerçeğini değiştirmez. Dikkat ederseniz ben kendisi için sıradan demedim standart dedim. Cenk Tosun şu anda standart bir oyuncudur ve bizim mali durumumuz itibariyle aldığı ücret bana göre fazladır. Bu fikrimde de ısrarlıyım.

  Finans konularınızdaki değerlendirmelerinize uzun uzadıya girmek istemiyorum. 850 milyon TL lik borcumuzun şimdi ödenmesi zorunlu olmadığını ben de biliyorum. Ancak sizin de öngöremediğiniz şey: Kulübün bu stadın gelirleri haricindeki 3-7 yıllık gelirlerinin temlik altında olduğu gerçeğidir.

  Selamlarımla…