YENİ ŞAMPİYON KİM OLACAK ?

1
1189

Bir tarafta 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarını şampiyon tamamlamış Beşiktaşımız, diğer tarafta yeniden yapılanma içerisinde olan Fenerbahçe ve Galatasaray ile yapılanmalarını büyük ölçüde tamamlamakla birlikte kadrolarına takviye yapan Trabzon ve Başakşehir.

Naklen yayın gelirlerinin artması, başarıya bağlı ekonomik getiriler, sportif başarısızlığın borçlar içinde yüzen büyük kulüplerde adeta ekonomik çöküşe neden olması ve kamuoyu nezdinde yarattığı tahribat şampiyonluğu olmazsa olmaz hedef haline getirmiş durumda.

Siz iyiyseniz gerisi teferruattır. Bu yüzden ilk olarak Beşiktaş’ımıza bakalım. 2015-2016 yılında kadrosuna Q7, Gomez, Rodolfo gibi tecrübeli ve üst düzey oyuncuları katan Beşiktaş mevcut kadrosunda bulunan Atiba, Oğuzhan, Sosa, Töre, Olcay ve Cenk gibi oyuncularıyla müthiş bir seviye yakaladı. Belki de değil bundan daha önemlisi takımın başına Şenol Güneş geldi. Uzun yıllar derbi kazanamamış takım ayağa pas, dikine hücum futbolu anlayışıyla rakiplerini derbilerde sürklase ederek stadı olmamasına karşın 7 yıl aradan sonra şampiyon oldu. Küçük olarak nitelendirilen takımlara karşı yaşanan puan kayıpları derbi maçlarının kazanılmasıyla rakiplerin Beşiktaş’a yaklaşmasına engel oldu. 2015-2016 sezonunda gelen şampiyonluğun en temel parametresi derbilerin kazanılması ve topa sahip olup rakibe kabul ettirilen pas oyunu anlayışı idi.

2016-2017 sezonunda kadrosundan beklenmedik şekilde Gomez, Sosa, Töre gibi oyuncularını kaybeden Beşiktaş, sezona yeni bir kadro ile başladı. Değişmeyen tek şey Şenol Güneş ve oyun anlayışı idi. Her ne kadar 2015-2016 sezonunda oynanan futbol ile farklı bir oyun ortaya konmuş olsa da bu fark oyuncu yapısındaki değişikliklerden kaynaklanıyordu ama değişmeyen tek şey Şenol Güneş’in oyun felsefesiydi. Bu sezonda bir önceki sezondan farklı olarak derbi maçlarda rakiplere tam olarak üstünlük sağlanamamış ancak Başakşehir yenilgisi dışında maçlar kaybedilmeyerek rakiplerin ayağa kalkmasına da izin verilmemişti. Bu kez daha tecrübeli olan takım kritik maçlarda hata yapmayarak şampiyonluğa uzandı. 2016-2017 sezonunun en temel parametresi ise Vodofone Park ve müthiş taraftar desteği ile yıldız(winner) oyuncuların kritik maçlarda sağladığı katkı idi.

2017-2018 sezonunda ise daha önceki iki sezonun karması bir takım kurgusuna sahibiz. Değişmeyen tek şey yine Şenol Güneş. Defansta Pepe gibi bir usta, orta sahada Atiba ya destek olacak Medel gibi bir dinamo, kanatlarda beki ve açıklarıyla müthiş dinamizm ve hücum gücüne sahip oyuncular ve önde daha bitirici Negredo. Bu sezon daha bilinçli, daha sakin ve sabırlı kendinden emin bir oyun anlayışına sahip olacağımız düşüncesindeyim. 100. yıl dışında en geniş kadroya sahibiz. Her türlü oyunu açacak yıldızlarımız mevcut. 2017-2018 sezonunun en temel parametresinin ise rakiplerle oynayacağımız maçlarda alacağımız sonuçlar olacaktır. Zira kadroları güçlenen 4 ekip Anadolu takımlarına büyük ölçüde üstünlük sağlayarak Beşiktaş ile puan farkının açılmasına izin vermeyeceklerdir. Bu durumda fb, gs, ts ve başak maçlarından alınacak galibiyetler 3. Yıldızdan sonra üst üste 3. Şampiyonluğun habercisi olacaktır.

Şimdi kısaca rakiplerimize bakalım.2016-2017 sezonunun ikinci devresinde yeni bir kadro yapısı oluşturan Trabzonspor kadrosuna Burak Yılmaz ve Kuçka yı ekledi. Diğer takviyelerle birlikte çok dinamik bir takım kurdular. Şampiyonlukta ilk rakibimizin Trabzon olacağı kanaatindeyim. İç sahada puan kaybı yaşamayacaklarını, Anadolu deplasmanlarında kazanacaklarını, şampiyonluk yolunda kaderlerinin derbi maçları ile sabırsız ve bilinçsiz Trabzon kamuoyuna bağlı olduğunu düşünüyorum. Takımı baştan aşağı değiştiren Galatasaray, Trabzon dan sonraki ikinci rakibimiz olacaktır. Geçen sezon dahi tt arenadaki maçta Beşiktaş a kaybedinceye kadar yarışta varolma mücadelesi veren gs nin yeni kadrosuyla mutlaka yarışta olacağını ancak deneyimsiz ve oyuncu yönetmede yetersiz hocası ve tecrübesiz toplama kadrosu ile daha fazla başarılı olacağını sanmıyorum. Fb değişen hocası ile kuşkusuz belli bir istikrar yakalayacaktır ancak mevcut kadronun fb nin şampiyonluğu için yeterli olmadığı kanaatindeyim. En önemlisi takımdaki eski oyuncuların kaybetmiş oldukları güven nedeniyle fb nin şampiyonluğa odaklanabileceğini sanmıyorum. Başakşehir kuşkusuz sezon öncesi en iyi kadro yapılanmasına sahip takım. Ancak 4 büyük takımın lige ağırlığını koyacağı bir sezonda, ne kadar iyi bir yapılanma yapılmış olsa bile, seyircisiz olarak şampiyon olabilmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Başakşehir in lige en önemli etkisi 4 büyüklerin kendisiyle yapacağı maçlarda yapacağı puan kayıpları olacaktır. Avrupa Liginde oynayacak Başakşehir ligde büyük motivasyon sorunları yaşayacaktır.

Sonuç olarak 2017-2018 sezonunda Beşiktaş’ımızın şampiyonluk yolundaki tek rakibi kendisidir. Camia olarak hedefe odaklanmalı, gereksiz polemiklerin içine girmemeli işimize bakmalıyız. Rakiplerimizle olan maçlarda alacağımız sonuçlar üstüste 3. Şampiyonluğun habercisi olacak diyor, Allah’tan Beşiktaş’ımıza 2017-2018 sezonunda üstüste 3. Şampiyonluğu nasip etmesini diliyorum.

Saygılarımla