GEMİSİNİ KURTARAN KAPTAN

0
786

Şampiyonluk yolunda DÖRTnala ilerliyoruz. Zorlu Trabzon deplasmanında son yılların en keyifli mücadelesi sonucunda müthiş bir galibiyet aldık. Emeği geçenleri canıgönülden kutluyorum. Tarihe not düşmek adına: Maçın her saniyesinde emek veren ter döken, özellikle ilk yarı kademeye girerek altıpasta Yusuf Yazıcı nın topunu müthiş kesen, 90. Dk. da atttığı golle Karadeniz fırtınasında gemisini limana yaklaştıran ATİBA HUTCHİNSON ı, kariyerinde kaldırmadık kupa kalmamasına karşın hala yirmisinde delikanlı gibi istekli, ilk golde Babel e koşu gösterip verkaç sonrası sıfıra inerek müthiş bir asiste imza atan, 4. golden sonra mutluluktan secdeye kapanan ADRİANO CORREİA CLARO yu, gitmekte olan maçı çeviren süperstar harika çocuk ANDERSON SOUZA CONCEİÇÃO TALİSCA yı, müthiş tempolu maçta uzun zamandır özlediğimiz oyunuyla ve Aboubakar ın gösterdiği koşuya son yılların en güzel asistiyle kaptan OĞUZHAN ÖZYAKUP u, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle galibiyet golünün asistini yapan gönüllerimizi fetheden GÖKHAN GÖNÜL ü, Rodellega ve Castillo nun yüzde yüzlük pozisyonlarında gole izin vermeyen kalemizde devleşen güzel adam, kapı gibi FABRİCİO MARTİN AGOSTO RAMİREZ i, müthiş dönüşü ve gol vuruşuyla Türkiye nin en iyi kalecilerinden Onur u kıpırdatmadan golünü atan VİNCENT ABOUBAKAR ı, iki tane yüzde yüzlük golü kaçırmasına rağmen ilk goldeki müthiş plasesiyle kral CENK TOSUN u, göze batmasada son maçlarda takıma müthiş katkı veren RYAN GUNO BABEL i, defansımızın güven veren ismi görünmez kahramanımız MARCELO ANTÔNİO GUEDES FİLHO yu, her serbest vuruşta topun başına geçerek bizleri fıtık eden QUARESMA yı ve diğer oyuncularımız heryerinden öpüyorum.

Trabzon maçında özellikle üst düzey maçlarda yapmış olduğumuz oyunun temposunu kontrol etmeyi başaramadık. İlk 25 dk. dışında gitgel oyuna müsaade ettik. Bu maçtan çıkaracağımız en büyük ders bu olmalı. Bu tarz oyunlar hiç istemediğimiz sonuçlara yol açabilir. Geçen yıl Akhisar deplasmanında benzer bir maç yaşamıştık. Sosa nın son dakika frikiği gol olsa o maçta 3-4 bitecekti. Kontrol dışı oyunun oynandığı, gitgele dönen maçlara izin vermemeliyiz. Kasımpaşa deplasmanında da benzer şekilde 5 dk. da iki gol yediğimizi unutmayalım. Özellikle Başakşehir fb ve bursa maçlarında Gs deplasmanında oynadığımız oyun tarzının dışına çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Oyunun temposunu her daim kontrol etmeliyiz. Kaliteli ayaklarımızla sonuç illaki gelecektir.

Maç öncesi yazımda sahasında henüz gol yememiş olan Trabzon un en tehlikeli oyuncusunun genç Yusuf Yazıcı olduğuna, Yusuf un, Olcay ve Castillo ile olan pas bağlantısına önlem alınması gerektiğine dikkat çekmiştim. Ne yazık ki bu konuda sınıfta kaldık. Maçın ilk 25 dakikasında mükemmel bir futbol oynamamıza karşın gole çeviremediğimiz pozisyonlar sonrası başımıza iş aldık. Erken gelen golle oyundan düşen Ts takımı Tosiç in önde kaldığı pozisyonda Olcay ın Atibaya baskısı sonucu topu kaparak Yusuf a çıkarması ve akabinde Yusuf un Okay a çıkardığı topta golü bulunca maça ortak oldu. Yediğimiz ikinci golde Gökhan Gönül e kademe yapamadık, Castillo nun boş pozisyonda şut atmasına izin verdik. Üçüncü golde kornerden gelen topta Cenk ıskaladı, Tosiç birebirde tuttuğu Rodellega yı kaçırdı. Yine basit goller yedik. Her maçta 4 gol bulamayız. Şampiyonluğun açık ara favorisi olan takımın bu kadar gol yememesi, en azından böyle goller yememesi gerekir. Yediğimiz ilk golün başlangıcı Yunanistandaki Olympiakos ve ikinci golün İstanbuldaki Napoli ve Benfica(2.gol) maçlarında yenen golle , üçüncü golünde Karabük te yediğimiz ikinci golle aynı olduğunu görmekteyiz. Özellikle ilk iki gol göbekten atılan şutlarla oldu. Perşembe günü oynayacağımız Lyon takımı özellikle ceza sahası çizgisi civarından şut atan oyunculara sahip. Bu tarz golleri ise çok kolay atıyorlar. Yan toplarda da defans oyuncularıyla oldukça etkililer. Roma yı yan toplarla ve şutlarla buldukları gollerle elediler. Şenol Hoca nın Lyon maçında bu konuya önlem alacağından şüphemiz yok. Aksi halde umutlarımız ilk maçta söner. Topla dripling yapan kanat oyuncularına karşı ön liberoların kademeye gelerek perdeleme yapması şut pozisyonunu engellemesi gerekmektedir. Özellikle Oğuzhan ın bu pozisyonlarda önde kalması, Atiba nın kenara yaklaştığında arkasındaki alanın boş kalmasına yol açmaktadır. Napoli maçında taçtan yenilen golde, TS nin attığı her iki golde Atiba kenarda olduğunda ortada doğan büyük açıkta rakip oyuncular rahat şut imkanı ile kolay goller buldular. Buna asla izin vermemeliyiz. Tosiç in defansta yapmış olduğu hatalar devam ediyor. Sanırım Şenol hoca şampiyonluğa çeyrek kala yeni arayışa girmek istemiyor. Hayırlısı diyelim artık.

Lyon maçında Aboubakar ın olmasını çok isterdim. Tecrübenin her zaman galip geleceğini düşünerek, Lyon dan daha tecrübeli olan takımımızın Şenol Güneş liderliğinde turu geçmesini diliyorum.

Şampiyonluk yolunda tek yapmamız gerekenin kalan maçlarda takımımıza özellikle Vodofone Arena da geçen yıl olduğu gibi destek olmaktır. Bu sene sadece birkaç maçta yakalayabildiğimiz o atmosferi yakalamalıyız. Adana ve özellikle fb maçında bu bakımdan büyük Beşiktaş taraftarına büyük iş düşüyor. Bizlere büyük mutluluklar yaşatan takımımıza biz de aynı şekilde karşılık vermeliyiz.

Şampiyon Beşiktaş yazdıracağız.

Bu sene de o sene, bundan sonra her sene..

Saygılar