ÇAMURA BULAŞMAMAK !

0
814

Beşiktaş’ımızı milli ara sonrasında müthiş futboluyla özlemimizi giderdi. Beşiktaş ile oynayan her takımın yüksek motivasyonla, adeta şampiyonlar ligi maçına çıkmış gibi mücadele ettiği aşikar. Bu motivasyonun kaynağı Beşiktaş’ın en iyi futbol oynayan takım olmasının yanında, Beşiktaş’ın önlenemez yükselişini çekmeyen şer odakları. Ancak bir gerçek var ki, ne yapsalar ne etseler de Beşiktaş’ımızın yoluna taş koyamayacaklar. Beşiktaş’a karşı varını yoğunu ortaya koyan takımların takip eden haftalarda adeta süründükleri ortada. Ne kadar sert bir taş a çarptıklarını ancak Beşiktaş maçı sonrasında idrak edebiliyorlar. ‘’Gücü yeten gelsin’’ diyoruz.

Kalan 8 haftada en büyük rakibimiz, rakiplerimizin yapacağı çamurluklar. Çok dikkatli olmalıyız. Ümit Özat’ ın Şenol Güneş’in alanına kadar gelmesi Bizans oyunlarının birinci perdesi idi. Şükür Şenol Hoca akıllı davranarak olası bir cezaya yol açacak harekette bulunmadı. Saha içinde de aynı şekilde kasıtlı, sistematik fauller yapılarak Beşiktaş’ın oyun temposu bozulmaya, sinirleri yıpratılmaya çalışılıyor. Tüm rakipler biliyor ki, artık Beşiktaş’ı futbol oynayarak yenmeleri imkansız. Bu nedenle kalan haftalarda, yönetim, teknik ekip futbolcular ve biz taraftarlar bu tarz çirkefliklere karşı akıllı davranarak oyuna gelmemeliyiz. Topa ve oyuna konsantre olmalıyız. Yeteneksiz ve eyyamcı hakemlere karşıda aynı soğukkanlılığı korumalıyız. Bir iki haksız düdüğün altında ezilmemeliyiz. Fb maçında düştüğümüz durumu göz önüne getirip 8 hafta dişimizi sıkmalıyız. Yolun sonunda Güneş var. Çamura bulaşmadan yolumuza devam etmeliyiz.

Gençlerbirliği maçında takımımızın temposu iyiydi. Beklediğim gibi takımın, üzerindeki mental ve fiziksel yorgunluğu atmış olduğunu gördüm. Gençlerbirliği nin ilk yarıda sarfettiği aşırı eforun ikinci yarıda başına işler açacağı belliydi. Hatırlayın gs Beşiktaşa karşı kendi sahasında galibiyete ihtiyacı olmasına karşın baskılı oyun oynamamıştı. Çünkü baskı yaptığında düşeceği halleri biliyorlardı.

İspanya’da sürekli forma giymeden Beşiktaş’ımıza gelen, ilk maçlarında üst düzey performans sergilese de son maçlarda beklentilerin altında kalan Babel milli arada kendini toparlayan birinci isimdi. Babel üst düzey performansı ve profesyonelliği ile parmak ısırttı. Kendisine yapılan fauller karşısındaki soğukkanlılığı, bitiriciliği ve özellikle de Q7 ye alda at dediği toptaki oyun görüşü harikulade idi. Oynayacağımız üst düzey maçlarda Babel den çok şeyler bekliyorum. Talisca da birkaç maçta gol atamamanın vermiş olduğu stres vardı. Muhteşem frikik golünün yanında pas oyununa katkısında artık gözle görülür ilerlemeler var. Artık takım oyununa daha çok giriyor, faul alıyor daha bir ‘’10 numara’’ olma yolunda ilerliyor. Talisca nın her durumda 90 dk. sahada kalması gerektiği yönündeki düşüncem halen devam ediyor. Her an skoru değiştirecek, topu rakip kaleye taşıyabilecek, gole en yakın oyuncumuz. Uzun zamandır eleştirdiğim Cenk’i Gençlerbirliği maçında gol atamamasına rağmen çok beğendim. Beklemeden attı şutlar, driplingleri ve mücadelesi harika idi. Babel’in taşıyıp, Talisca’nın önüne attığı pasta golü yapamaması şansızlıktı. Maçın sonlarında yaşadığı fiziksel düşüş kabul edilebilir. Cenk’ten hep böyle olmasını bekliyoruz. Böyle çabaladıktan sonra özlediği gollere kavuşacaktır. Şampiyon takımın kaptanı olan Tolga Zengin’ i haksızca protesto edenleri vicdanlarıyla hesaplaşmaya davet ediyorum. Beşiktaş takımının birinci kalecesi Fabri dir ancak yedeğide kaptan Tolga Zengin dir. Geçen yıl şampiyonluğa olan katkısını ve ilk 18 de mutlaka bir yerli kaleci olması zorunluluğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Gençlerbirliği maçının gizli kahramanı GÖNÜL’ümüzdü. Fabri’nin muhteşem kurtarışı, Q7 nin en kötü halinde bile gole katkısı, Oğuzhan’ ın özlenen ve beklenen oyunu, Adriano nun her zamanki profesyonelliği yanında, bazı kesimlerin hala yeterli görmediği Gökhan Gönül muhteşem bir performans sergiledi. Yapmış olduğu iki kademe ile hayati iki pozisyonu önledi. 90+3 teki deparı golle sonuçlansa harika bir bitiriş olacaktı.

Önümüzde zorlu bir Ts deplasmanı var. Ts’nin yüksek tempolu ancak dengesiz oyunu karşısında akılcı bir oyunla istediğimizi alacağımızı düşünüyorum. Sabırlı olmalıyız. Maçın temposunu biz ayarlamalıyız. Ts yüksek tempo yapmaya çalışırsa arkada büyük açıklar verecektir. Aboubakar ın Ts yi tek başına çözmesini bekliyorum. Ts de en dikkat edilmesi gereken oyuncu genç Yusuf Yazıcı. Maçların ilk 60 dk. sında fiziksel olarak oyundan düşmediği müddetçe çok etkili bir oyun oynuyor. Özellikle kanatlarda oynayan Castilla ve Olcay a yaptığı servislere engel olmalıyız. Yusuf Yazıcı dışında fark yaratacak bir oyuncuları bulunmuyor. Yusuf Yazıcı nın pas bağlantılarını kesip, Castillo ve Olcay’ın defans arkası koşularına önlem alırsak istediğimiz sonucu alırız.Ts maçından alınacak galibiyet çok rahat bir şampiyonluğun yolunu açacaktır. Ts ve Adana maçlarında alınacak iki galibiyet en yakın rakibimizden 7-8 puan önde son 6 haftaya girmemizi sağlar.

Saygılarımla.