TOSİÇ’ E TOSLAMAK !..

1
911

Beşiktaş Tosiç’ e tosladı. Takım kadrosunda olan bir futbolcuyu yapmış olduğu herhangi bir hatadan dolayı genel olarak eleştirmek asla adetim değildir. Ancak bu hatalar bir değil, iki değil zincirleme olarak devam ediyor ve takıma zarar veriyorsa bu işe bir nokta koymak gerekir. Cenk’ in keyfekeder futbolunu eleştirirken asla Beşiktaşlılığını sorgulamadık. Ailecek Beşiktaşlı olan, sezon ortasında Beşiktaşa imza atan Cenk harbi Beşiktaşlıdır. Ama Beşiktaş’ın profesyonelidir. Beşiktaşın birinci forveti böyle olmamalıdır, değil 26 36 gol atsa Beşiktaşın 1. forveti olamaz dedik. Oğuzhan Beşiktaş kaptanı olamaz derken asla Oğuzhanın kişiliğini Beşiktaşlılığını sorgulamadık. O ağırlığı kaldırmasını, oyunda devamlılığı sağlaması gerektiğini istedik. Tosiç’ ten solbek olmaz derken de ağır, tek hamleli olduğunu ifade etmeye çalıştık.
Bizim taraftarımız tribüne oynayan topçuya hasta. Takıma zarar vermiş, gol yedirmiş, takım oyununun aksamasına neden olmuş hiç önemli değil. Cenk gibi ligin en fazla gol yiyen takımına 3 gol atsın veya jenerik bir gol atsın, Oğuzhan gibi zayıf takımların orta sahasını ipe dizsin, Q7 gibi trivela, rabona yapsın TOSİÇ GİBİ KAYSIN ondan iyisi olmaz. Geçen yıl kaleci Tolga yı öyle eleştirdik ki, idam ettik. Şampiyon takımın kalecisiydi. Ligde sadece Akhisar maçında hatalı gol yemişti. Avrupada ise hayal kırıklığı. Ama ondan iyisi yoktu. Şimdi ise iyisi geldi kurtulduk, şükür.
Tosiç bu yıl puan kaybettiğimiz, hatta gol yediğimiz maçların bir numaralı hatalı oyuncusu idi. Kiev maçında başlayan hatalar, ligin ikinci devresi başlarken Osmanlı maçında devam etti, (neyseki Osmanlı maçında Fabricio iki net hatayı telefi etmişti), fb maçında yaptığı hata kupadan elenmeye daha da önemlisi yarattığı moral bozukluğu Karabük maçının kaybedilmesine neden oldu. Olympiakos maçında yedirdiği gol okullarda ders olarak gösterilmeli. Kayseri maçındaki iki golde Tosiç in hatasıydı. Birinci golde kademede topa kayarak vurmalı rakibin önüne geçmeliydi. İkinci gol ise tam bir fiyasko. Bir stoper rakibe öyle girermi akılalmaz bir hata. Stoperin iki temel görevi ayakta kalmak ve yerini kaybetmemektir. Tosiç in zincirleme olarak devam eden bu hataları nedeniyle artık dinlendirilmesi gerekmektedir.
Ligin en zor deplasmanı olan gs maçında görev alan, Benfica maçının ikinci yarısında oynayan, Rize maçında kayseri maçının birinci golündeki pozisyonun aynısında kayarak sağ ayağıyla golü önleyen Atınç ın darbeli oyunuyla sahada yer alması gerekmektedir. Atınç ın tek eksikliği duran oyunda dönüşlerde yavaş kalmasıdır. Hava ve top hakimiyeti üst düzey, sert ve darbeli oyunuyla rakibi yıldıran has be has Karakartaldır.

Kayseri maçında kaybedilen puan asla bir hayal kırıklığı değildir. Maç öncesi yazımda da ifade ettiğim gibi Kayserispor Sergen Yalçın ile ligin en formda ekibidir. Gs ve fb yi madara etmiştir. Kaybedilen puandan değil, şampiyonluk yolunda yaptıklarımız ve yapamadıklarımızdan ders çıkarmamız gerekir.

Maç öncesi kadro beklentim, gönül ve Q7 nin yokluğunda Aboubakar ın forvet, Adriano nun solaçık oynaması, Gönül ün yerine oynayacak Beck e ise önde oynayan oyuncudan yardım gelmesiydi. Rakibin en etkili oyuncusunun Varela olduğu, sol açıkta birebirde Beck i çok zorlayacağını, on numara oynayan Deniz Türüç ünde oyun kurmada etkili olacağını bekliyordum. Savunmada baskı durumunda stoper oynarsa osiç in yapacağı hatalardan çekiniyordum. Yerleşik, uzun boylu, sert Kayseri savunmasına karşı kenarlardan gelecek ortalarla sonuç alamayacağımız için Q7 nin yokluğunun aranmayacağını, dar alanda kısa paslarla rakibi hataya zorlayıp sonuca ulaşmamız gerektiği düşünüyordum. Maç öncesi Avrupa ligi yorgunluğundanda korkuyordum.

Maça Kayseri beklendiği gibi baskı ile başladı, ayağa top oynadı ama Beşiktaş ilk yarı kötü oyuna rağmen gol yemedi. Fabricio yaptığı kurtarışlarla geriye düşmemizi engelledi. Atiba-Oğuzhan-Talisca düzeninde orta sahamızın çok yumuşak kaldığı,hüzum oynayan rakiplerin çok rahat orta sahayı geçtiği aşikar. Olympiakos maçının ikinci yarısı yanıltmasın, hücum oynayan önde baskı yapan tüm takımlara karşı bu orta saha düzeniyle başarılı olmak imkansız gibi görünüyor. Cenk in santrafor, Aboubakar ın kanatta oynadığı düzende asla başarılı olamıyoruz. Aboubakar müthiş enerjisini kanatta tüketiyor, forvette ise Cenk etkisiz eleman olmaya devam ediyor. Çoğu pozisyonda Cenk in sanki Aboubakar ı marke eder gibi onun yanına gelmesi uyumsuzluğun ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Beşiktaş ın menfaatleri için iddia ediyorum: Beşiktaş ın 1. Forveti Aboubakar dır, Cenk değil 26, 36 gol atsa da Beşiktaş ın birinci forveti olamaz. Babel in haklı olarak kenara alınması sonrası Tolgay ın ön liberoya, Oğuzhan ın öne çıkmasıyla topu ve oyunu kontrol eden bir Beşiktaş gördük. Yerden ve kısa paslarla, Talisca nın şutları ile rakibi zorladık. Kontradan yediğimiz birinci golde Tosiç in kademede topu kesmesi veya rakip santraforla berbaber durması gerkiyordu. İkinci gol aklıma gelince isyan edesim geliyor. Akla mantığa aykırı Tosiç hatası. Aboubakar maçın genelinde rakibi zorlayan en etkili oyuncumuzdu. Ben Aboubakar ın attığı gollere, rabona çalıma bakmıyorum. Takım oyununa etkisi, rakibe baskısı, motivasyonu mükemmel. Şampiyonluk yolunda KARABOĞA ya çok ihtiyacımız olacak. Ben Cenk in hamle oyuncusu olarak ikinci yarılarda oynaması gerektiği, yorulan rakibe karşı ancak çift forvette başarılı olabildiğimiz iddiasındayım. ‘’Cenk Kayseri ye gol atsın futbolu bırakacağım’’ demiştim. ‘’Cenk Antalya ya gol atsın dişimi kırarım’’ diyorum. Bunu Beşiktaşımızın menfaati için, Cenk in etkisiz, Aboubakarın etkili olacağı için söylüyorum. Zor deplasman maçlarında da ön liberoda Beşiktaş ın çocuğu Kaptan Necip in oynaması gerektiğini düşünüyorum.

Kayseri maçında fizik kondisyon ve oyuna hakimiyet noktasında beklediğimin aksine hiçbir eksiklik hissetmedim. Olympiakos maçının fizik olarak çok olumsuz etki edeceğini düşünüyordum ancak takım iyi dinlenmiş. Teknik ekibi kutlamak gerekir. Oynanan oyun konusunda da Cenk ve Babel in etkisizliği, Oğuzhan ın devamsızlığı dışında takıma söylenecek en ufak bir eleştiri görmüyorum. TOSİÇ E TOSLADIK, bireysel hatalarla 2 puan kaybettik.

Puan farkını açan bu çocukların, puan kaybetmeye de hakları vardır. Ama üzücü olan puanlar zor kazanılırlken, basit hatalarla bu puanların kaybedilmesi.

Şimdi önümüzde Olympiakos maçı var. Ben turdan çok takımın sakatsız sorunsuz bir maç atlatmasını diliyorum. Zira önümüzdeki Pazar günü deplasmanda oynanacak Antalya maçı çok sert geçecektir. Antalya maçı ile ilgili maç öncesi analizlerimi Perşembe günkü Olympiakoas maçı sonrası siz değerli arkadaşlarla paylaşacağım. Antalya-gs maçını statta izleyerek notlar aldım.

Saygılarımla

1 YORUM