ŞAMPİYONLUK TAMTAMLARI !..

7
923

Beşiktaş’ımız şampiyon oldu da bizim mi haberimiz yok! Federasyon ligin geri kalanını oynatmıyor mu? Matematik mi değişti?

Ligin henüz üçte ikisi oynanmışken, rakibinle deplasmanda maçın varken ve bir beraberlikte senden öne geçebilecekken nedir bu rahatlık!

Beşiktaş’ımızın şampiyonluk yolunda avantaj sağladığı, oynadığı oyunla şampiyonluğu hakettiği doğrudur ancak henüz kazanılmış ‘’şampiyonluk’’ yoktur. Kazanılan yalnızca ‘’puan farkı’’ dır. ‘’Puan farkı’’ dediğin şey bir mağlubiyet bir beraberliğe bakar. O zaman da sen ayaza bakarsın.

7 yıl aradan, feda sezonlarından, göçebe hayatından sonra gelen şampiyonluk sonrası, şampiyonluk yolunda iki ezeli rakibini saf dışı bırakmışken, ligin bitimine 12 hafta varken ‘’şampiyon olmuş havası’’ yaratmanın hiçkimseye bir gram faydası yoktur. İnşallah zararı da olmaz. Eğer şampiyonluk yolunda büyük bir yara alırsak, bu tarz söylem ve eylemlerde bulunanlar bu vebalin altında ezilirler.

Daha öncede söylediğim gibi yedi düvel Beşiktaş’ımıza düşman iken dolduruşa gelmeye, rehavete kapılmaya gerek yok. Şampiyonluk yolunda tek rakibimiz ‘’kendimiziz’’. Kendi kendimize çalım atmamalıyız. Marşlarımızı, şarkılarımızı maçtan sonra söyleyelim, sokaklarda eğlenelim ama şampiyon olacaksak Vodofone Arena da takımımızın gücüne güç katmaktan başka eylemlere kalkışmayalım. Kendini eğlendirmek isteyenler için ‘’başka adrese’’ diyorum. Kimse Beşiktaş’ın yoluna ‘’taş’’ olmasın.

Aslında bu yazımı yalnızca ‘’şampiyonluk turunu ne zaman atabiliriz ihtimali’’ ne ayırmıştım. Ancak gelişen olaylar nedeniyle içimden geçenleri siz değerli Beşiktaş Sevdalısı kardeşlerimle paylaşmak istedim. Şimdi geçelim matematiksel varsayımlara.

Kar topu oynarken şampiyon, şubatta şampiyon, martta şampiyon, nisanda şampiyon ilan edilen takımımızın matematiksel olarak şampiyonluğu ne zaman garantileyebileceği konusunda küçük bir kafa yormaca.

Şampiyonluk yarışında iki renkli takımı bir kenara bırakırsak, Başakşehir ile olan mücadelemiz yönünden şöyle bir hesaplama söz konusu. Bildiğimiz üzere Beşiktaş 50, Başakşehir 46 puanda.

En uçuk hesaplamadan başlayalım. Gerçi bazı arkadaşlar şampiyonluğu kutlamaya başlamış olsalar da biz yine matematiğe göre hareket edelim. Renklileri bir kenara koyarsak EN ERKEN MATEMATİKSEL ŞAMPİYONLUK için Başakşehir’ in 6 hafta tüm maçlarını kaybetmesi, Beşiktaş’ında 6 maç üst üste kazanması gerekir. Bu da 28. Haftadaki Beşiktaş-Adana maçına denk gelir. Puan durumu BJK=68, Başakşehir=46 olur. Kalan 7 hafta/21 puan sonucu değiştirmez.

Daha makul ama zor olan varsayıma göre, 30. HAFTA BEŞİKTAŞ-FB MAÇINDA ŞAMPİYONLUK TURU ATABİLMEK İÇİN: fener maçı dahil ilk 8 hafta içinde Başakşehir i yenmek şartıyla 7 galibiyet 1 beraberlik 22 puan alırsak puanımız 72 olur. Bu haftalarda Başakşehir 8 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet alırsa 14 puan alarak 60 puana ulaşır. Geriye kalan 4 haftada Beşiktaş hep mağlup, Başakşehir hep galip olsa da kalan 12 puan sıralamayı değiştirmez. 72/72 puan halinde ikili averajla matematiksel olarak şampiyonluk gerçekleşir.

En gerçekçi ihtimal ise 32. Hafta Beşiktaş-Kasımpaşa maçı. Bu varsayıma göre ilk 10 haftada toplamda Başakşehir’ den 3 PUAN DAHA FAZLA TOPLAR İSEK, Başakşehir e yenilsek bile 32. Haftada şampiyonluk matematiksel olarak gerçekleşmiş olur.

Beşiktaş kalan maçlar; Rize, Kayseri, Antalya(d), Gençlerbirliği, TS(d), Adana, Başakşehir(d), fb, Bursa(d), Kasımpaşa, Antep(d), Osmanlı

Başakşehir kalan maçlar; Alanya, Konya(d), Karabük, Akhisar(d), gs, Rize(d), BJK, Antalya(d), Gençlerbirliği, TS(d), Adana, Kayseri(d)

Geçen sezon planlamamı, maç biletlerimi, uçak biletlerimi Osmanlı maçına göre ayarlamıştım. Bu ihtimaller göre şampiyonluk zamanı ile ilgili değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

Saygılarımla

7 YORUMLAR

 1. gönlüm fener maçında şampiyonluk turu atmaktan yana ama belki son haftalara kadar devam edebilir daha maçlar oynanmadı erken havaya girmenin manası yok sahamızdaki son maç Osmanlı ama bir önceki kendi sahamızdaki Kasımpaşa maçında turumuzu atalım isterim. Tff maç plan saatleri ve günü hakkında lig başında bildirimde bulunsa bende uçak biletlerini ona göre doldurmayı düşünüyordum böyle olmayınca 4 ay önceden aldım riske girip 12 mart ve 2 nisan tarihlerinde boşluk bulabildim benim ve kızlarımın ders ve kurs programı o zamanlara uyunca, tutturamassam ya müzeyi gezeriz ya da muhakkak Beşiktaşım’ın diğer branşlarının maçı olur ona gideriz diye. Şansım tuttu kızlarım hem vodafone araneda maçı izleme hemde renktaşlarıyla semtte çoşup ağaçlı yoldan stada yürüyüp unutulmaz anlar yaşayacak inşallah

 2. Öncelikle emeğine sağlık Mürsel kardeşim.. Hesaplamalarını bir matematikçi olarak çok beğendim. Ama acizane hesaplamalardaki küçük bir hatayı belirtmek istedim. En erken şampiyonluğun 28. haftaya gelebileceği hesabı doğrudur. 23,24,25,26,27 ve 28. haftadaki maçların tümünü kazanırsak puanımız dediğin gibi 68 oluyor. Geriye ligde 7 değil 6 maçımız kalıyor. 29,30,31,32,33 ve 34. hafta maçları. Bu da 28. hafta bittiğinde, başakşehirle olan puan farkının 18 den fazla olması durumunda şampiyonluğu ilan edeceğimiz anlamına geliyor. Kısacası başakşehir önümüzdeki 6 haftada 5 mağlübiyet 1 galibiyet veya 3 mağlubiyet 3 beraberlik alırsa puanı 49 olur ve bizimle olan puan farkı 68-49=19 olur Buda şampiyonluğun garantilenmesi demektir….Tekrar emeğine sağlık kardeşim…

 3. Eline sağlık..
  Başaksehir’in Rize(d), BJK, Antalya(d), TS(d), Kayseri(d) maçlarında 3 puan alabileceğini düşünmüyorum. bu maçlardan tahminin alabileceği en fazla puan 3 veya 4.
  Diğer maçlarda zorlanacağını pek düşünmüyorum
  Alanya, Konya(d), Karabük, Akhisar(d), gs, Gençlerbirliği, Adana

  Tahminim kalan tüm maçlarda 24-25 puan arası alacaktır.
  Biz de zorlasak en az bu kadar puan alırız
  Buraya not edelim sene sonunda bakalım ne olacak.
  Tekrardan eline sağlık