Q7 VE KAYSERİ MAÇI ÜZERİNE..

0
1040

Ayağının dışı, canımızın içi. Ricardo Quaresma. Gitti. Kendisi gitmişti de içimizden uğurlayamamıştık. İsteyerek geri döndü. Yarım kalan aşk yeniden başladı. ‘’Giden dönerse, gelen kebaptır’’ misali hep ağzımızın tadı oldu. Oyundan çıktı, isyan etti. Hocası ona: ‘’kenarda bekle ilk giren ol o zaman’’ dedi, duruldu. Oyundan çıktı, isyan etti. Hocası onu Darıca maçında oynattı, duruldu. Oyundan çıktı, isyan etti. Hocası ona: ‘’fazla özür iyi değil, silgiyi bitirmemek lazım dedi’’, duruldu. İsyanı kendine, yapmak isteyip yapamadıklarına idi. Bir evin küçük oğlu misali. Atsan atılmaz, satsan satılmaz. Q7’ nin futbol oynama tarzını sevmesem de geçen yıl gelen şampiyonluktaki katkısı ve bu yılki genel oyun anlayışında eleştirilecek fazla bir yön bulamıyorum. Topu ayağından erken çıkardığında, golü değil en uygun olanı yapmayı düşündüğünde tadına doyum olmuyor. Örneğin; Rize maçında verdiği topuk pası olmasa, o kadar güzel bir gol ortaya çıkmayacaktı. Bireysel ve yavaş oyun takımın temposunun ve oyuna olan motivasyonun düşmesine neden oluyor. Q7’ nin oyundan çıkarken yaptığı hareketlerin fazla büyütülecek şeyler olmadığını, Şenol Güneş’ in hoşgörüsü ve Q7’ nin de pişmanlığı ile aşılacağını düşünüyorum. Ancak saha içinde takım arkadaşlarına yaptığı hareketlerin arkadaşları ile arasındaki iletişimi azaltacağı, bireysel performansına ve takım oyununa olumsuz etki edeceği düşüncesindeyim. Oğuzhan penaltı atarken topu Cenk e vermesi gerektiğini söyleyen Q7 nin, serbest vuruş olduğunda topu Talisca ya bırakması gerekmektedir. Bu olgunluğu gösterdiğinde ortada sorun diye bir şey kalmayacaktır. Quaresma’ nın sorun olarak gösterilmesi hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Eleştirilmesi ise en doğal şeydir. Şampiyonluk yolunda iyi bir Q7 ye ihtiyacımız vardır. Severken de, eleştirirken de ölçülü olmakta fayda vardır.

Teknik olarak Quaresma’ nın bazen çok etkili, bazen etkisiz görünmesinin nedenini ise şöyle açıklayabiliriz. Statik oynayan ekiplere karşı çizgide bekleyen Q7 nin karşısında mutlaka bir, top geldiğinde ise en az iki oyuncu olduğundan, baskı karşısında da topu almak için geri geldiğinden verimi düşmektedir. En iyi özelliğinin gol pası şeklindeki ortaları olduğu düşünüldüğünde topla daha ileri bölgede ve karşısında tek rakip olacak şekilde buluştuğunda çok etkili olduğunu görmekteyiz. Q7 nin etkinliğinin artırılması için topla hücumun ters kanattan başlatılması ve ters toplarla Q7 nin topla buluşturulması gerekmektedir. Bunu takımımızın çoğu zaman, genellikle de oyunun ikinci yarılarında gerçekleştirdiğimiz görülmektedir. Q7 nin arkasında oynayan bek pozisyonundaki oyuncunun bindirme alanlarını boşaltmaması da ayrı bir sorundur. Rakibe baskı yapacak takımın orta sahada çoğalması, atak devamlılığını sağlaması için açık oyuncusunun bek ile uyumlu şekilde oynaması gerekmektedir. Ancak Q7 doğaçlama oynadığından gerek Gönül gerekse Beck ile bu uyumu tam olarak sağlayamamaktadır.

Pazar akşamı zorlu bir Kayseri maçı bizleri bekliyor. Sergen Yalçın ile önüne geleni deviren Kayserispor çok tehlikeli bir ekip. Takım düzeni oturmuş, fizik gücü yüksek organize ve kendine güvenli bir takım. Q7 ve Gönül cezaları nedeniyle maçta olmayacaklar. Kayseri takımında kalede Ali Hamada, sağbek Hakan Aslantaş, solbek Erkan Kaş, stoperlerde Mbilla-Kanabıyık-Levent oynuyor. Stoperleri uzun boylu ve sert, duran toplarda etkililer. Ön liberoda Rotman-Lawal ikilisi oldukça sert oyuncular, yedeklerinde ise Samba sow var. On numarada Deniz Türüç şutları ve tekniği ile etkili bir isim. Sol açıkta varela birebirde oldukça etkili. Sağ açıkta güray cezalı olduğu için muhtemelen deniz sağ açığa geçer veya Welington sağ önde oynar. Santraforda Umut Bulut oynuyor. Sergen Yalçın takım dizilişinden asla taviz vermiyor ve oyunu önde oynatıyor. Dirençli orta saha ile baskı yapıyor. Duran toplarda çok etkililer.

Savunmada öncelikle muhtemel bir baskıya karşı oyun kurma konusunda dikkatli olmalıyız. Tosiç in baskı karşısında yaptığı hatalar oldukça arttı. Sol stoperde kimin oynayacağı çok önemli. Sol açık varela birebirde çok etkili olduğundan Andreas beck in kademesine girecek oyuncunun çok dikkatli olması orta sahadan da beck e destek gelmesi gerekiyor. Deniz Türüç e şut imkanı vermemek ve rahat oyun kurmasını engellemekte bir başka husus. Bunun dışında duran toplarda özellikle Mabiala ya dikkat etmek gerekiyor.

Hücumda ise Q7 nin olmadığı bir düzende oynayacağız. Sert ve fizik gücü yüksek Kayseri takımına karşı dar alanda çoğalarak yerden kısa paslarla etkili olacağımızı, rakibi frikik ve penaltıya zorlayacağımızı düşünüyorum. Genel oyun planımız olan oyunu enine açarak ters kanattan yapılacak hücumların Rize maçında olduğu gibi Kayseri maçında da etkili olacağını sanmıyorum. Adriano nun sol açıkta oynaması gerektiğini düşünüyorum. Babel in orta açma özelliği olmaması nedeniyle kanatta olası bir Cenk-Aboubakar tercihi oyunun sıkışmasına neden olacaktır. Aboubakar ın ilk 11 başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Şampiyonluk yolunda iç sahada puan kaybetmemeliyiz. Yorgun olacak takımımızı sabırla desteklemeliyiz. Milli ara öncesi oynayacağımız Kayseri ve Antalya maçlarını kayıpsız atlatır isek yolu yarılamış olacağız. Akabinde fikstür rahatlayacak, takımımız dinlenecek, yolumuza daha emin adımlarla gidebileceğiz.

Saygılarımla