Türk Futbolunda Devrimi Beşiktaş Yapacaktır

3
1455

Türk futbolunun içinde bulunduğu duruma baktığımızda herkesin içinde bir öfke, rakiplere ve futbolu yöneten otoritelere karşı bir güvensizlik hali içinde olduğunu görebiliyoruz. Bunun temel sebebi ise; futbolun futbol olmaktan çıkıp kulüp yöneticilerinin taraftarlarına her yolu mübah sayarak kupa vermek ve elbette kendi bitmek bilmeyen egolarını tatmin etme duygusudur.

Bu duygu ve yöntemle Türk futbolu artık sonuçların sahada değil masa başlarında alındığı, sporcuların, taraftarların ve bazı zamanlarda hakemlerin bile birer orta oyununun oyuncuları haline getirmektedir. Bunu düşünen milyonlarca taraftar artık futbolu eğlence olarak görmekten uzaklaştıkça karşılarına 2 seçenek çıkıyor. Ya statlardan ve futboldan uzaklaşıyorlar ya da bu orta oyununu bozmak niyetiyle fanatikleşip futbol denen güzel oyunun isteyerek / istemeyerek çirkin yüzü oluyorlar. Elbette bu bir kısır döngü yaratıp futbolun daha da izlenemez bir spor olmasına neden oluyor.

Bugün Türkiye’de hangi takımın taraftarına sorarsanız sorun, ezici bir çoğunluk futbolun sadece sahada oynanan bir oyun olmadığını size söyleyecektir. 3 Temmuz sürecinde bazı kurgular olması ve bu sebeple davaların düşmesi hiçbir vicdanda “Türkiye’de yaşanan bu süreç tamamen hatalı idi ülkemizde şike olmamıştır.” sonucunu doğurmamış, tüm toplum Türkiye’de şike olduğuna inanmıştır. Dünyanın bir çok medeni ülkesinde çok önemli bir sosyal faaliyet olan futbolun ülkemizde neredeyse bir işkenceye dönüşmesine ses çıkarmamak belki futbolu yönetenlerin kişisel sevdaları sebebiyle yukarıdan aşağıya doğru devam edebilir. Fakat yönetimsel açıdan en altta bulunan taraftar için bu böyle devam edemez / etmemelidir. Çünkü taraftar fiiliyatta aslen bu sporun en üstündedir. Tüm ekonomi onların üzerinden döndüğü gibi, futbolu güzel yapan en önemli unsurların başında kuşkusuz taraftar gelir. O halde Türk futbolunda devrimin ve dönüşümün fitilini de yine taraftar yakacaktır.

Türkiye’de bu dönüşümü yapabilecek tek taraftar grubu ise elbette Büyük Beşiktaş taraftarıdır. Nedeni ise ilk günden taraftarımızın verdiği mesajdır: “Aklanında gelin.”

Camiamızda bu süreçte adı geçen tüm Beşiktaşlı’ların aklanacağını o günde biliyorduk, aklandıklarında da hiçbir vicdan sorunu yaşamadık. Vicdanlarda biz zaten hep bembeyaz olan taraftık.

Tarihi boyunca “Şeref’inle oyna, Hakkı’nla kazan.” diyen bir camiaya mensup olan Beşiktaş taraftarı elbette bu işin fitilini yakacaktır. Aslında belki hata yapıyorum, zaten yakmışlardır verdikleri tüm o güzel mesajlarla. “Hepimiz zenciyiz” diyen de Beşiktaş taraftarıdır, “Van’daki kardeşlerimiz üşürken biz sıcak kalamayız” diyerek atkılarını ve formalarını tüm Türkiye’nin gözü önünde sahaya atanlarda. Kendi lehine haksız verilen karara karşı hakeme “eyyam tapma” diyen de yine aynı taraftardır. Yani futbolu futbol seyretmek için isteyenlerdir. Tabelaya göre taraftarlık yapmaz onlar.

Bu yapıya sahip bir taraftarın yanında aynı duruşu sergileyen bir yönetim varken artık Türk futbolunda devrim yapmanın tam zamanıdır. Beşiktaş taraftarı ile yönetimi ile Türkiye’de örnek bir tutum sergilemektedir. Spor kamuoyunun 3 büyükler dediği bize göre yukarıda bahsettiğim sebeplerle tek büyük olan Beşiktaş’ın önderliğinde bu devrim gerçekleşebilir. İnanıyoruz ki, rakip takım taraftarları içerisinde de bu şekilde düşünen milyonlar vardır. Orada tek ve maalesef büyük olan problem o şerefli galibiyetler isteyen taraftarların seslerinin Beşiktaş’ta olduğu gibi çıkamamasıdır.

İnancımız ve temennimiz Türkiye’de Beşiktaş camiasının tutunduğu bu tavır ile elde edeceği başarılar rakiplerinde de “evet böyle de olabiliyormuş” inancını pekiştirecek ve artık onlarda kendi yönetimlerinden bunu daha yüksek sesle talep edeceklerdir. Merak etmeyin medya tarafı kolay. Onlar taraftarın peşinden gider ve onların istediklerini verirler.

Beşiktaş’ımız bu sene tüm Türkiye’ye sadece çalışarak, emek vererek, taraftarları ile bütünleşerek nasıl başarılı olunabileceğini gösterecektir. Bu başarının tüm Türk futbolu için yeni bir çağın başlangıcı olmasını dileriz.

3 YORUMLAR